تبلیغات
قله های مه گرفته - مطالب فروردین 1396

کوهنوردی، طبیعت گردی و ایران گردی با رویکردی مسؤولانه

آبشار شوی-شکوهی در مسیر زوال ...

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:دوشنبه 28 فروردین 1396-08:07 ق.ظ

هفته گذشته سفری فشرده و پر بار به خوزستان این دیار زیبا و زر خیز داشتم و از چند اثر طبیعی در این استان بازدید کردم.

یکی از آن ها که سال ها آرزوی من بوده، آبشار شوی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران زمین در مرز استان خوزستان و لرستان بود. سالیان گذشته تنها راه دسترسی آبشار ایستگاه تله زنگ در مسیر راه آهن تهران-اهواز بوده که راه دسترسی نسبتا دشواری محسوب می شده است. در سال های اخیر با جاده کشی و بهسازی مسیر از منطقه شهیون در شمال شهرستان دزفول، جاده ای خاکی تا نزدیک آبشار کشیده شده که دسترسی آن را سهل تر از گذشته نموده است. البته با وجود کشیدن این جاده پیمایش توسط ماشین های سواری چندان سهل نیست و فشار زیادی به آن وارد می کند! بعد از طی این جاده و رسیدن به روستای شوی (امام زاده پیرچل) کوهپیمایی در مسیری مشخص و در کنار رودخانه بعد از حدود یک ساعت ما را به آبشار های مسیر می رساند. آبشار اصلی و معروف شوی در واقع سومین آبشار در این دره است. علی رغم مشخص نمودن مسیر، پیمودن این راه خالی از مشکل برای کوهپیمایان آماتور نیست و در چند قسمت نیاز به عبور از رودخانه و یا دست به سنگ شدن در کنار آن را دارد!

طبیعت منطقه و مسیر بی نهایت زیباست! صدای پای آب در همه جا به گوش می رسد. آبشار اصلی آنقدر زیبا و با شکوه است که چشم از آن نمی توان برداشت و دل نمی توان کند!!

اما متأسفانه صدای تخریب و نابودی این زیبایی ها نیز از فاصله نه چندان دوری به گوش می رسد!! دره را دود جوجه کباب و همهمه مسافران پر تعداد فرا گرفته! چهره نامبارک زباله در مسیر چشم آزاری می کند! و حتی کسی که با شامپو درون رودخانه حمام می کند و ... انگار ما ملت همیشه در صحنه و غیور عادت کرده ایم که هر چه چیزی زیباتر باشد با سرعت و ولع بیشتری آن را زشت کنیم!

باید از عزیزان و مسؤولینی که جاده می سازند پرسید برای حفظ میراث طبیعی هم آیا فکری کرده اند؟! جالب اینجاست که در پارکینگ روستا کمتر ماشین شخصی به چشم می خورد و بیشتر مینی بوس هایی که مشخصا متعلق به تور ها هستند حضور دارند. آیا نهادی وجود دارد که به رفتار تور ها نظارت کند یا رسالت تورها تنها کسب در آمد از طریق بردن گردشگر توجیه نشده و تخریب طبیعت است؟! واقعا چقدر روی ایجاد فرهنگ گردشگری کار می کنیم؟! کاش بخشی از درآمد تور ها و گروه ها صرف فرهنگ سازی و آموزش طبیعت گردی مسؤولانه شود!

بگذریم که هر چه گفته ایم و گفته اند کمتر به گوش کسی فرو رفته و تنها باید با اندوه شاهد زوال روز به روز زیبایی و شکوه طبیعت کم نظیر ایران باشیم. فکر کنم باید خوشحال باشم که آبشار شوی را قبل از نابودی و از بین رفتن به نظاره نشستم!!

عکس های آبشار را در کانال تلگرام وبلاگ به آدرس climbinhaze@ شاهد باشید.

به زودی با گزارش های دیگری به روز خواهم بود!

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سال نو و شروعی نو!

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:یکشنبه 27 فروردین 1396-01:50 ب.ظ

سلام به شما خوانندگان و همراهان عزیز! سلامی که بعد از غیبتی چند ماهه گرمتر و چسبیدنی تر از همیشه است برایم!

بعد از مدتی که به دلیل آسیب دیدگی و مشغله از کوه و کوه نویسی دور شدم، پس از رفع کسالت نسبی و توان مجدد یافتن برای گام گذاشتن در طبیعت، تصمیم گرفتم تا اینجا را هم خانه تکانی نمایم و چراغی نو روشن کنم!

البته این روزها حال و روز کوهنویسی به سیاق چند سال گذشته نیست و نوع فعالیت ها عوض شده! دیگر کانال های تلگرامی جایگزین وبلاگ ها شده اند و وبلاگستان به محیطی سوت و کور و کم فروغ مبدل شده. چه می شود کرد؟! نمی توان تا ابد مقاومت کرد و از غافله تغییرات جا ماند!

اگرچه خودم به شخصه و تا الان نتوانسته ام با این موضوع کنار بیایم، اما برای رابطه مؤثر تر و آسان تر کانال قله های مه گرفته را در کنار این وبلاگ راه اندازی کرده ام. به این امید که بتوانیم دوباره با هم گفتگو کنیم و رابطه بهتری داشته باشیم. و اما لینک کانال قله های مه گرفته:

climbinhaze@

به امید دیدار بیشتر شما عزیزان!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo