تبلیغات
قله های مه گرفته - مطالب خرداد 1396

کوهنوردی، طبیعت گردی و ایران گردی با رویکردی مسؤولانه

شمشک به دیزین جاده ای که تکلیفش روشن نیست!

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:سه شنبه 30 خرداد 1396-02:38 ب.ظ

سلام به شما عزیزان!

این جاده کوهستانی، علاوه بر نزدیک کردن مسیر دسترسی پیست دیزین به تهران، یک راه میان بر و نزدیک کننده تهران، خصوصا شرق آن به چالوس از طریق جاده لواسانات و فشم می باشد!

البته اگر از ترافیک فشم در شب های آخر هفته و تعطیل فاکتور گرفته بشه!!

این جاده آن طور که من به خاطر دارم سال های گذشته تقریبا همه ایام سال به جز مواقع بارندگی در پاییز و زمستان باز بود! (لااقل تا گردنه دیزین!)

اما در پی حادثه بهمن زمستان ۱۳۸۸ و جان باختن ۸ نفر سخت گیری ها روی این جاده بیشتر شد و تقریبا در تمام زمستان و با اولین بارش برف بسته می شود. این بسته شدن تا اوایل بهار و قبل از آب شدن برف ها ادامه دارد. تا این جای کار با توجه به حادثه اتفاق افتاده و احتمال ریزش بهمن شاید بتوان ماجرا را تا حدی هضم نمود!!

اما اخیرا و در چند سال گذشته این محدودیت تا اواخر خرداد ماه ادامه می یابد. البته نکته جالب حالت گزینشی برای باز و بسته کردن جاده و عدم اطلاع رسانی درست چه از طریق رسانه ها و چه از طریق اطلاع رسانی در ابتدای جاده است!

مشاهدات خود من در یک ماه اخیر:

۱۳ خرداد جاده باز

۱۴ و ۱۵ خرداد مصادف با تعطیلات بسته!

۲۵ خرداد بسته بدون اعلام قبلی! که البته با کمک مردم و به زور بازگشایی شد! جمعه ۲۶ خرداد باز در حد عبور یک ماشین! و امروز سه شنبه سی خرداد طبق اعلام رسانه ها مجددا بسته! (این مورد را از نزدیک چک نکردم!!)

به نظر این سردرگمی و یک بام و دو هوایی نتیجه اش فقط اتلاف وقت و معطلی مردمی هست که قصد استفاده از جاده را دارند!

اگر حقیقتا این جاده نا ایمن هست، باید مدت مشخصی بسته و ایمن سازی بشه. اگر هم قصد ایمن سازی وجود ندارد برای همیشه بسته و اطلاع رسانی شود.

یا لااقل اگر بنا بر یک روز باز و یک روز بسته به صورت فعلی هست، ابتدای جاده لواسان یا میدان فشم به شکل مناسب و قابل مشاهده ای اطلاع رسانی بشه تا وقت کسی بی خودی تلف نشه و ملت از برنامه شون عقب نمونن!

به خدا اصلا کار سختی نیست!!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ما قدر آزاد کوه بدانیم!

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:شنبه 27 خرداد 1396-08:58 ق.ظ

یکبار دیگر فرصتی دست داد برای دیدار دلبر، شاهزاده کج گردن و باز از مسیر وارنگرود!

این بار هم به سان بار قبل شب قدری مهمان یار شدیم و از جمالش بهره ها بردیم! برنامه دو روزه و فشرده و پر فشار بود! رفت و برگشت به شاهزاده از وارنگرود بیش از ۴۰ کیلومتر پیاده روی در بر دارد و آمادگی مناسبی می طلبد! این بار شاهزاده با هوایی صاف ولی سرد و طوفانی پذیرای عاشقانش بود!

مسیر نسبت به دیدارهای قبلی کم سبز تر و کم گل تر بود! شاید ما کمی زود آمده بودیم! شاید امسال هوا دیرتر گرم شده بود و یا شاید هم به گفته محیط بانان کاهش باران بهاری مزید بر علت بود!! اما هر چه که بود شاهزاده و باب وارنگرود آن، آن قدر ها زیبا هست که با این شرایط هم بتوان از دیدنش لذت برد!

و تصاویر ما از پابوسی این شاهزاده زیبا در:

climbinhaze@
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

قله سماموس جبهه جنوبی-۱۳ و ۱۴ خرداد ۹۶

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:یکشنبه 21 خرداد 1396-09:37 ب.ظ

با سلام به شما عزیزان. نیمه خرداد به واسطه تعطیلات آن، چند سالی است که فرصت مناسبی برای سفر و البته طبیعت گردی و کوهنوردی شده است. در چند سال اخیر افزایش اشتیاق برای سفر به طبیعت و هجمه به مناطق کوهستانی تغییرات قابل توجهی در طبیعت بکر ایران به دنبال داشته. علاوه بر موج فزاینده گروههای کوهنوردی با پدیده هایی مثل جاده کشی، آفرود، موتور سواری و ... در کوهستان و طبیعت روبرو هستیم. با توجه به عدم نظارت وکنترل جدی در این مورد شاهد آسیب های زیادی به طبیعت هستیم. امروز کمتر منطقه ای در طبیعت ایران می توان یافت که مصون از تجاوز و تخریب انسان مانده باشد.

سماموس بام گیلان یکی از قله های بکر و زیبا با موقعیت و طبیعت منحصر به فردش، یکی از کوه هایی است که از گزند آسیب در امان نیست. این قله زیبا یکی از نزدیکترین بلندی های البرز با ارتفاع بیش از ۳۷۰۰ متر به دریای خزر و کاملا مشرف بر آن می باشد. قله سماموس از شمال به ییلاق جواهر دشت و چابکسر ، از شرق و شمال شرقی به جواهر ده و رامسر، از جنوب شرق به منطقه جنت رودبار و از غرب و جنوب غربی به اشکورات مشرف می باشد. ارتفاعات الموت مثل خشچال و سیالان در جنوب قله خود نمایی می کنند.

مسیر صعود ما از انتهای جاده خاکی واقع در نمک دره در منطقه جنت رودبار رامسر آغاز می شود. مسیری طولانی ما را به ییلاق لپاسر در استان گیلان و در ارتفاع حدود ۳۰۰۰ می رساند. دشت لپاسر مملو از آب، چمن و گل های زرد رنگ در این موقع سال بوده و مناظر بسیار چشم نوازی در برابر بینندگان قرار می دهد. جای جای آن پوشیده از گل و لای و باتلاق است. داخل دشت کلبه هایی سنگی جهت اجاره وجود دارد. شب منطقه بسیار سرد است و دما در نیمه خرداد به زیر صفر می رسد!!

مسیر صعود قله از یال جنوبی با ادامه پاکوب مشخصی از کنار کلبه ها و در جهت شمال به مرور روی یال قرار گرفته و پس از زمانی حدود ۴-۵ ساعت به قله سماموس منتهی می گردد. ییلاق جواهر دشت و دریای زیبای کاسپین، اگر کمی خوش اقبال باشید، از تپه ای در شمال قله اصلی قابل رؤیت می باشند! بر فراز قله ساختمان امام زاده و به روایتی مقبره شاه سماموس قرار دارد. قله دماوند در دور دست ها چونان همیشه با اقتدار رخ نموده و دلبری می کند!!

قله سماموس و مسیر صعود ما، یکی از مسیرهای متداول موتور کراس که معمولا از قزوین به این سو می آیند، می باشد. مسیر زیر لاستیک های موتور های پر تعداد شخم می خورد و سکوت کوهستان که صدای این موتور ها کاملا آن را از بین برده! به نظر با این همه سر و صدا حیات وحش مدت هاست از منطقه کوچ کرده اند!!

تذکر: این مسیر یکی از طولانی ترین و در عین حال زیباترین مسیرهای صعود به سماموس می باشد. جهت صعود به لپاسر و فرود از آن زمان کافی (حداقل ۴ تا ۵ ساعت) جهت اجتناب از به شب خوردن در نظر بگیرید!

با آرزوی بهروزی! ایام به کامتان باد!!

عکس های برنامه در کانال تلگرام به آدرس:

climbinhaze@
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo