تبلیغات
قله های مه گرفته - مطالب مرداد 1396

کوهنوردی، طبیعت گردی و ایران گردی با رویکردی مسؤولانه

آفرود ... ارجمند به نوا!

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:شنبه 28 مرداد 1396-10:53 ب.ظ

آفرود این روزها یک رشته ورزشی شناخته می شه و طرفداران خاص خودش را دارد. عبور از طبیعت و مسیر های کوهستانی، جنگلی، کویر و ... به کمک خودروهای عمدتا دو دیفرانسیل که این روزها رونق زیادی گرفته و علاقمندان آن رو به افزایش هستند و ...

استقبال از آفرود هم مثل کوهنوردی و دیگر رشته های طبیعت گردی معضلاتی به دنبال دارد و در صورتی که فرهنگ و قوانین آن تبیین نشود، می تواند اثرات مخربی بر طبیعت داشته باشد. در این مورد موافقان و مخالفان سرسختی وجود دارند و هر کدام دلایل خود را در تأیید و رد این رشته می توانند داشته باشند. فارق از تحلیل این موضوع، به نظر می رسد اکتفا به جاده ها و مسیرهای موجود و عدم ورود لاستیک به خارج از مسیر که باعث تخریب بیشتر طبیعت می گردد، حداقل موضوع لازم الرعایه در مورد این رشته است.

در صورت رعایت این موضوع و عدم تخریب بیشتر طبیعت و عدم آلوده سازی آن، می توان از طبیعت گردی به این سبک لذت برد!

مسیرهای آفرود زیادی در ایران و اطراف تهران وجود دارند. یکی از این مسیرها، مسیری خاکی و عشایری در روستای ارجمند در نزدیک شهر فیروزکوه است. این مسیر با عبور از میان کوه ها و دره های البرز شرقی تا نزدیکی روستای نوا در جاده هراز پیش می رود.

در میان این مسیر قبلا دریاچه ای به نام ساهون وجود داشته که با کاهش آب و خشک شدن به آبگیر، مرداب و در نهایت چمنزار!! تبدیل شده است!

و در آخر باز هم توصیه می کنم در صورت مراجعه به طبیعت جهت آفرود از خط خطی کردن زمین و ایجاد مسیر جدید، اکیدا پرهیز کنید!

با تشکر!

تصاویری از آفرود در کانال قله های مه گرفته به آدرس:

climbinhaze@
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خطر تردد در کوهستان شلوغ...

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:یکشنبه 8 مرداد 1396-02:05 ب.ظ

با شروع فصل تابستان و رشد آمار کوهنوردی و افزایش سالانه مراجعه به کوه های بلند ایران، پاره ای از مشکلات همزمان رخ می نمایند.

مسأله تخریب و آلودگی کوهستان و محیط زیست در صدر مشکلات قرار دارد. تا کنون صحبت های زیادی از سوی علاقمندان صورت گرفته که البته کمتر به اقدام عملی منتهی شده و تخریب با روندی فزاینده ادامه دارد و ...

اما در این مجال موضوع متفاوتی را مورد اشاره و یادآوری قرار داده ام. خطر انسانی ناشی از تردد زیاد در کوهستان!! در بسیاری از مسیرهای کوهنوردی از مبتدی تا پیشرفته٬ به جهت وجود خطرات ناشی از تردد انسان محدودیت هایی در عبور و صعود و فرود ایمن به وجود می آید. ریزش سنگ در مسیرهای ریزشی یکی از این خطرات است. یعنی زمانی که تیمی مشغول عبور از مسیری سنگلاخی و ریزشی در بالاست و تیم دیگری بی خبر و غافل مشغول تردد در زیر مسیر! نمونه این موضوع در جبهه غربی دماوند و جنوبی علم کوه بسیار دیده شده است. به طور کلی عبور از فراز و فرود سنگلاخ، شن اسکی، یخچال و امثال آن چنین خطراتی در پی دارد. حتی در مسیرهای فنی مثل گرده آلمانها که در بسیاری از بخش ها منتظر ماندن پشت نفرات صعود کننده خطراتی مثل سرمازدگی در پی دارد و سرد شدن بدن در سکون و انتظار که ریتم بدن و زمانبندی صعود را به هم می ریزد و ... که خود باعث افزایش ریسک و خطرات ثانوی است! حتی وقتی در یک روز تیم های زیادی به قله ای که بر لبه پرتگاه بوده و سطح کمی دارد صعود می کنند، خطر سقوط ناشی از ازدحام کلیه صعود کنندگان را تهدید می کنند. دو سال پیش حین صعود به علم کوه این خطر را به عینه لمس کردم و ...

حادثه اخیر منجر به مرگ شخصی در علم کوه و حادثه سال گذشته و سال های گذشته در دماوند غربی و ... مؤید جدی بودن موضوع است. شاید عده ای تقصیر را متوجه عدم وجود امکانات امداد و نجات بدانند که مجال دیگری می طلبد و در جای خود قابل بررسی است!

اما نباید این مسأله مهم را فراموش کرد که پیشگیری مقدم بر درمان است! یعنی وظیفه اصلی کوهنورد پیشگیری از بروز خطر و مراقبت از همنوردان و عابرین کوهستان است.

در این مورد پیشگیری چندان دشوار نیست:

- شناسایی نقاط خطر و رعایت کامل ایمنی هنگام عبور! امنیت نباید فدای سرعت و رسیدن به مقصد شود.

- عبور کننده از بالا دست و مسیر ریزشی نیز در برابر گام های خود مسؤول است و تا حد امکان نباید سبب سقوط و رها کردن سنگی شود، چرا که ممکن است در پایین دست سنگ کوچک رها شده بلای بزرگی برای جانی شود و ... پس در برابر تک تک قدم ها مسؤولیم و نباید به بهانه زود رسیدن و خستگی مسبب خطر برای دیگران باشیم!

و در نهایت این موضوع خود از دیگر آفت های صعود بی رویه و غیر مسؤولانه به کوهستان است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نکاتی که نباید سهل گرفته شود!

نویسنده :حسام محرر
تاریخ:دوشنبه 2 مرداد 1396-11:27 ق.ظ

سلام به شما دوستان

برخی حواشی پیش آمده در برنامه صعود دماوند از جبهه غربی که البته خوشبختانه به خیر گذشت و اتفاق بدی در پی نداشت٬ مرا بر آن داشت تا دوباره بر نکاتی که البته قبلا بارها و بارها گفته شده مروری داشته باشم:

۱- صعود به قلل بلند حتی در فصل تابستان اگرچه این روزها بیش از حد فراگیر شده و بعضی ها حتی با عرقگیر رکابی و کفش اسپرتکس اقدام به آن می کنند، تمهیدات و آمادگی خاص خود را از جهت صعود و فرود مطمئن و بدون خطر می طلبد. سهل انگاری رایج در این امر گاه می تواند بسیار خطرناک بوده و تاوان سنگینی به دنبال داشته باشد.

۲- اقامت و صعود به ارتفاعات بلند نیازمند طی کردن درست پروسه هم هوایی است. ارتفاع زدگی خطری جدی بوده و هر کوهنورد متناسب با شرایط بدنی و شناخت از خود باید این پروسه را به خوبی و کامل طی کند. عملکرد بدن و فعالیت سنگین در ارتفاع بالا مقوله ای تخصصی است و نیاز به مطالعه در کنار کسب تجربه دارد. صعود بی مهابا به ارتفاع بالا تا سر حد توان و بدون طی کردن پروسه هم هوایی گاه می تواند بسیار خطرناک باشد!!

۳- بستن کوله و ضروریات و حذفیات آن اگرچه خیلی اوقات سرسری گرفته می شود، یکی از نکات کلیدی و بسیار مهم یک برنامه موفق و ایمن است! اینکه هر شخص بداند در یک برنامه مشخص چه چیزی واقعا لازم است و چه چیز خیر؟! سبک کردن بیش از حد کوله همانقدر خطا و خطر آفرین است که سنگین کردن بیش از حد آن دردسر ساز و تحلیل برنده کوهنورد می تواند باشد! هر شخص با شناخت از خود و تجربه به مرور باید به نقطه مناسب دست پیدا کند.

۴- اکتفای تنها به اطلاعات هواشناسی و یا گزارش ها و حتی تجارب قبلی از یک برنامه همیشه کافی نیست! شرایط جوی در ارتفاعات بالا بسیار متغیر و غیر قابل پیش بینی است. حتی شکل مسیر و مقدار برف و یخ و ... سال تا سال متفاوت است! از این لحاظ به جهت برنامه ریزی و تجهیزات مورد نیاز باید تا حد معقول جانب احتیاط را داشت و محافظه کارانه عمل نمود! این بند در کنار بند قبل مفهوم کامل تری پیدا می کند!

۵- انتخاب نفرات یکی از کارهای حساس برای یک برنامه دشوار و یک صعود بلند است. در مورد سطح توانایی، سوابق، تمرینات و تجهیزات در مورد صعود های اینچنینی باید وسواس بیشتری به خرج داد. داخل کردن فردی که آمادگی متناسب با برنامه نداشته باشد گاه می تواند به شدت خطر ساز و دردسر آفرین باشد!

۶- انتخاب مسیر مناسب و ایمن جهت صعود و فرود و دنبال کردن آن یکی از مهمترین وظایف سرپرست برنامه است. تکنولوژی جی پی اس و فراگیر شدن گوشی تلفن همراه هوشمند، استفاده از این تکنیک را تا حد خیلی خوبی تسهیل نموده! قرار گرفتن در مسیر ناشناخته (شن اسکی، برفچال و یخچال و ...) به خیال زودتر رسیدن و میان بر زدن و ... می تواند عواقبی گاه جبران ناپذیر به دنبال داشته باشد!

۷- رعایت مناسب زمان بندی با توجه به برنامه و تجربه نفرات و ... در نظر گرفتن زمان های مناسب و مطمئن برای صعود و بازگشت و ...

۸- و در نهایت مدیریت بحران! با فرض رعایت تمام نکات فوق باز هم در کوه و طبیعت حوادث پیش بینی نشده و خطرات همیشه در کمین هستند! پیش بینی جهت امداد و نجات و مدیریت بحران از ضروریات هر برنامه خصوصا نوع سنگین و سطح بالاست!

بیایید سهل انگاری را کنار بگذاریم و از زندگی شیرین همراه با سلامتی لذت ببریم! انشاء الله!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo